Isparta Okulu  mensupları 25 Ocak Cuma günü Prof.Dr. Kudret Bülbül’ün katılımıyla gerçekleştirilen “Sosyal Bilimleri Batı bilimleri midir?”  adlı etkinliğe katılım sağladılar.

Prof. Dr. Hasan Gürbüz Bilgi Merkezinde gerçekleştirilen konferansta, sosyal bilimlerin doğuş ve gelişim sürecine değinen Bülbül, sosyal bilimlerin Antik Yunanların, İngilizlerin, Fransızların ve Alman düşünürlerin çevresinde ivme kazandığını belirtti ve şunları kaydetti:  “Batı medeniyetinde yetişmiş birçok yazar ve düşünür adeta mihenk taşı niteliğinde. Şuan gelinen noktada ise bu düşünürlerin çalışmaları ile sosyal bilimler Batı merkezinde bulunuyor.”

Bülbül, “Sosyal bilimler, Batı merkezli gelişim gösterdiği için bilgi birikimleri evrensel değildir. Batıya, neden sosyal bilimler sizin merkezinizde şekilleniyor sorusunu sormak yerine kendimize biz neler yapıyoruz sorusunu sormalıyız. Sosyal bilimlerin Batı merkezli oluşu ile birlikte ilk olarak bilgi birikimleri köksüz yani tarih dışı bir bilgi birikimine dönüşüyor. Biz de öğrencilerimize köksüz bilgileri aktarmak zorunda kalıyoruz. İkincisi ise Batı merkezli bir anlayışa sahip oluyoruz. Bu da bize diktatörlük temelini, faşistliği, rejimleri ayrıştırma anlayışı ve adaletten yoksun bilgi birikimlerini aşılıyor.” diye konuştu. Bülbül, yapılması gerekenleri “Bilgi birikimlerimizi öğrencilerimize aktarırken akademisyen olarak kültürümüz ile bilgi birikimlerimizi harmanlayarak, sadece belirli bir coğrafyaya bağlı kalmadan aktarmalı, evrensel yaklaşım içerisinde olarak karşılıklı değil analitik bir düşünce sistemini kullanmalıyız.” şeklinde açıkladı.

Etkinlik Fotoğrafları

×

Bir Şeyler Ara